image

PeyamaKurd - İngiltere'de 500 bin şarkı incelendi. Son otuz yılda yapılan şarkıların eskiye göre daha hüzünlü olduğu belirtildi.

ABD’de bulunan California Üniversitesi’nde 1985 ve 2015 yılları arasında İngiltere’de yayınlanan 500 bin şarkı üzerine yapılan bir çalışma, üretilen şarkıların eskiye kıyasla daha hüzünlü ve depresif olduğunu ortaya koydu.

Milliyet’in aktardığı habere göre, Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan bir raporda Californiya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yüz binlerce şarkıyı incelediler ve ruh hallerine göre sınıflandırdılar. Buna göre şarkılar, tempo, ritim, majör veya minör anahtar gibi öğeleri değerlendiren matematiksel bir formüle dayanarak, eskiden olduğundan daha az mutlu ve ışıltılı bulundu. Araştırmaya göre günümüz şarkı sözleri de daha fazla toplumdan uzaklaşma ve yalnızlık temalı olarak öne çıktı.

Çalışma sonucunda, hüzünlü şarkıların genelde yavaş ritimli olduğu ve minör anahtarıyla söylendiği tespit edildi. Mutluluk hissi içeren şarkıların son 30 yılda üretilen eserlerin sadece yüzde 20’si kadar olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacı Dr. Natalia Komarova, gençler arasında yayılan toplumsal yalnızlaşmanın müziğe de yansıdığını ve şarkıları da etkilemiş olabileceğini söyledi.