image

PeyamaKurd - Bu yıl 71'incisi düzenlenen Cannes Film Festivali'nde 'Belirli Bir Bakış' bölümü ödülleri verildi. En İyi Film ödülüne İranlı yönetmen Ali Abbasi’nin Border filmi layık görüldü.

Festivalde büyük ödül Altın Palmiye için yüzlerce film yarıştı.

Rûdaw’a konuşan ünlü Fransız yönetmen Yann Gonzalez, “Şüphesiz ödülü kazanırsak çok güzel olur. Ancak sadece burada bulunmamız bile çok güze ve çok büyüktür. Bu bile başlı başına bir ödüldür. Hiçbir bu kadar beni mutlu edemez” dedi.

11 gün içinde onlarca film gösterildi. Bazı filmler gösterici tarafında tam not alırken bazıları ise tepkilere neden oldu.

“The House that jeak built” adlı korku filmine dayanamayan bazı izleyiciler salonu terk etti.

28 filmi izleyen Enasyo adlı sinema eleştirmeni, “100 dolayında insanın dışarı çıktığını gördüm. Çünkü filmde bazı korkulu sahneler vardı. Bana göre, kompleks ve dikkat çekici olan filmin diğer bölümleri takdir edilmeli. Özellikle son bölümünde felsefe yer alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Festivalin en prestijli bölümü olan seçkide büyük ödülü Border filmiyle İranlı yönetmen Ali Abbasi kazandı.

Belirli Bir Bakış jürisinin başkanlığını Bu yıl ünlü aktör Benicio del Toro üstlendi.

Diğer üyeler ise Filistinli sinemacı Annemarie Jacir, Rus yönetmen Kantemir Balagov, Fransız aktris Virginie Ledoyen ve Amerikalı yapımcı Julie Huntsinger'dı…

Ödül kazanan filmler şöyle:

En İyi Film: Border (Ali Abbasi)

En İyi Senaryo: Sofia (Meryem Benm'barek)

En İyi Oyuncu: Victor Polster (Girl)

En İyi Yönetmen: Sergei Loznitsa (Donbass)

Jüri Özel Ödülü: The Dead and The Others (João Salavıza, Renée Nader Messora)

Avustralyalı aktris Cate Blanchett'in başkanlık ettiği festival jürisinde bu yıl 4'ü kadın 8 üye bulunuyor. 21 filmin 20 bin Euro değerindeki Altın Palmiye için yarışacağı festivale 4 bin gazeteci ve 80 bine yakın sinemaseverin katılıyor.

12 bin sinema sektörü profesyonelinin katıldığı festival için 20 milyon Euro ayrıldı.

36 salonda gösterilen filmlerin dışında festival bünyesinde sinema ve gösteri dünyasına dair farklı etkinliklerin ve ticari faaliyetlerin yapılacağı alanlar da bulunuyor.