image

PeyamaKurd- Batman’da 25-29 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan 8’inci Yılmaz Güney Film Festivali’nde, 13 uzun metraj, 17 belgesel ve 21 kısa film sinemaseverlerle buluşacak.

Batman Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi ve Yeni Sinema Kolektifi'nin ortak düzenlediği 8’inci Yılmaz Güney Film Festivali, 25-29 Mart tarihleri arasında Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Festival Komitesi, festival kapsamında gösterilecek filmlerin isimlerini açıkladı. 

Komite, 165 film ve 52 geliştirme başvurusunun yapıldığı festivalde 4 kısa film ve 4 belgesel film projesinin geliştirme atölyesine seçildiğini duyurdu.

Komite, ayrıca 13 uzun metraj, 17 belgesel ve 21 kısa filmin festivalde sinemaseverlerle buluşacağını açıkladı. Komite, daha fazla film göstermek istediklerini, ancak gösterim mekanlarının az olmasından kaynaklı sayıyı düşürmek zorunda kaldıklarını belirtti.  

Festivalin afişi ve temasında Hasankeyf yer aldı

Festivalin afişi ve teması da belirlendi. Afişte, Kürt yönetmen Yılmaz Güney'in fotoğrafı ile sular altında bırakılmak istenilen 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf yer aldı. Festivalin ana teması ise Hasankeyf olarak belirlendi. 

Öte yandan, Hasankeyf'i ve baraj suları altında kalan köyleri anlatan "Siya Avê" belgeseli de festivalde gösterilecek filmlerden biri oldu.

Festival kapsamında gösterilecek filmler ve yönetmenlerinin isimleri şöyle:

Kısa filmler

Veger (Selman Deniz), Fotoğraf (Ozan Takış), Aralık (Çayan Bilgin), Son Eylül (Gülsün Odabaşı), Ziyafet (Fırat Özeler), Avarya (Gökalp Gönen), Karganın Aşınan Gagası (Ferhat Özmen), Barê Giran (Yılmaz Özdil), Haziriyek Bo Derengmayinê (Aram Dildar), Kêm (Halis Sarıtağ), Kavil (Özcan Alper), Duyuyor Musun Anne (Tuna Kaptan), Kefaret Yağmuru (Veysel Çelik), Welatek Hebû (Hebûn Polat), Bang (Deniz Derya), Tor (Ragıp Türk), Stain (Shoresh Vakili), Şeker Gıda (Freman Narin), İmparatorlukta Zor Bir Gün (Sezen Kayhan), Sevgi Dediğin (Fırat Yavuz), Cadı Üçlemesi (Ceylan Özgün Çelik).

Uzun Metraj Filmler

Borç (Vuslat Saraçoğlu), Zor Bir Karar (Ender Özkahraman), Zer (Kazım Öz), Di Navbera De (Ali Kemal Çınar), Yuva (Emre Yeksan), Güvercin (Banu Sıvacı), Güvercin Hırsızları (Osman Nail Doğan), Görülmüştür (Serhat Karaaslan), Sibel (Çağla Zencirci-Guillaume Giovanetti), İçerdekiler (Hüseyin Karabey), Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü? (Ezel Akay), Kız Kardeşler (Emin Alper).

Belgesel Filmler

Diyalog (Selim Yıldız), Ather (Ruken Tekeş), Kumun Gecesi (Ali Ergül), Bıraktığın Yerden ‘700 Hafta’ (Volkan Güney), Di Bîra Min De Ye (Soner Akalın), Bîr (Veysî Altay), Prenses Model (Dilan Engin), Tebeşir (Özge Astan), War (Felat Erkozan), Siya Avê (Metin Yoksu), Odisseias Ülkesinde Çıkmaz Sokak (Serhat Ertuna), Miraz (Serdar Bayram), Her Mal Dibistanek (Ardin Diren), Annemin Sinemaları (Cansel Karacan), Amina (Kıvılcım Akay), Bakış Açısı (Mustafa Köksalan), Arkadaşım Çayan (Çayanın Arkadaşları).