image

Çin Milli Kütüphanesi, 35 milyondan fazla kitap, yazıt ve tarihi koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Çin Milli Kütüphanesi, 35 milyonu aşkın kitap, yazıt ve tarihi koleksiyondan oluşan arşiviyle Asya’nın en büyük kütüphanesi olarak kabul görüyor.

Çing Hanedanlığı (1644-1912) tarafından 1909-1912 yılları arasında başkent Pekin’in kent merkezinde kurulan kütüphane, her yıl 5 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlıyor.

"Başkent Kütüphanesi" adı ile kurulan kütüphanenin ismi 1998'de "Çin Milli Kütüphanesi" olarak değiştirildi.

140 bin metrekarelik alan üzerine kurulan kütüphane, 115 farklı dilde 35 milyonu aşkın eser bulunuyor.

Ziyaretçilerin kullanımına sunulan kısım, fütüristik mimari tarzıyla dikkati çekiyor. Binanın iç tasarımı da katmanlı okuma salonları şeklinde yapılmış.

Araştırmacılara internet üzerinden hizmet vermek amacıyla 2004’te başlatılan dijital kütüphane çalışması ile kütüphane arşivininin bir kısmı internet ortamına aktarıldı.

Kütüphanenin dijital ortama aktarılan verileri 1323 terabayta ulaşıyor. Dijital kütüphaneye her yıl 100 terabaytlık veri ekleniyor.

Farklı diller ve inançlardan devasa arşiviyle dünyanın 7. büyük kütüphanesi kabul edilen Çin Milli Kütüphanesi’nde, sergi ve konferans salonları da bulunuyor.

Çin’in kültür hazinesi olarak görülen kütüphanedeki en eski tarihli eser, 3 bin yıl öncesine ait, kaplumbağa kabuğuna yazılmış yazıtlar.

Söz konusu yazıtlar, Şang Hanedanlığı'na (M.Ö. 1600-1100) başkentlik yapmış Yin kentinde yapılan arkeolojik kazılarda gün ışığına çıkarılmıştı. Yin harabeleri, bugünkü Çin’in orta kesiminde yer alan Hınan eyaletinde Anyang kentinde bulunuyor.

Kütüphane sıkı güvenlik önlemleriyle de dikkat çekiyor.