image

PeyamaKurd - Birleşik Krallık'ta emekli bir doktor, daha önce bilinmeyen uzun burunlu bir dinozor türü tespit etti.

Brighstoneus simmondsi adı verilen dinozorun yaklaşık 8 metre uzunluğunda, 1 ton ağırlığında ve 125 milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyor.

Edinilen bilgilere göre, Aynı zamanda Portsmouth Üniversitesi ve Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi'nde doktora öğrencisi olan 64 yaşındaki Jeremy Lockwood, 1978'te bulunan kemikleri incelerken dinozoru keşfetti.

Lockwood, Iguanodon dinozorlarının adadaki çeşitliliği üzerine 4 yıldır bir araştırma yürütüyordu. Iguanodon dinozorları arasında, adada şimdiye kadar en çok örneği bulunan Iguanodon bernissartensis (I. bernissartensis) ve Mantellisaurus atherfieldensis (M. atherfieldensis) de var.

Bazı kemiklerin, söz konusu iki türe ait örneklerden farklı olduğunu gören Lockwood, bir kafatasını yeniden oluşturdu.

Uzmanlar, Brighstoneus simmondsi adı verilen dinozorun yaklaşık 8 metre uzunluğunda ve 1 ton ağırlığında olduğunu düşünüyor.

Dinozorun adı, kazı alanına yakın bir köy olan Brighstone ve kalıntıları ortaya çıkaran Keith Simmonds'dan geliyor.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Araştırmada yer almayan Matthew McCurry, kemiklerde çene yapısı gibi bazı özelliklerin Brighstoneus'a özel olduğunu söyledi. Avustralya'nın Sidney kentindeki Avustralya Müzesi'nin küratörü olan McCurry, 28 dişin de Brighstoneus'a yakın türlerin hepsinden daha fazla olduğunu belirtti.

Öte yandan uzmanlara göre Journal of Systematic Palaeontology adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan çalışma, Wight Adası'nda düşünülenden çok daha fazla Iguanodon dinozoru olduğunu gösteriyor.