image

PeyamaKurd - Sur Belediyesi tarafından Melikahmet caddesinde park açılışı gerçekleştirildi. Yapılan açılışa, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, HDP Milletvekili Saliha Aydeniz, Sur Belediyesi Eşbaşkanları Filiz Buluttekin, Cemal Özdemir ve HDP İl eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık, Zeyat Ceylan ile meclis üyeleri katıldı.

Açılışa geçmeden önce ilk olarak sözü Sur belediyesi eşbaşkanı Cemal Özdemir aldı. Özdemir konuşmasında, yaşanan kayyum atanmasının bir meşruluğunun olmadığını ve halkın bunu kabul etmediğini halka verdikleri sözleri bir bir yerine getireceklerini söyledi. Bu parkın kendileri açısından önem taşıdığını sur ilçesinde çocuk oyun alanlarının az olduğunu bunun da yeterli olmadığını, geleceğimiz olan çocukların daha iyi imkânlarla büyütülmesi gerektiğinin vurgusunu yaptı.

Özdemir’den sonra, Sur belediyesi eşbaşkanı Filiz Buluttekin Melikahmet Caddesinde yeni yapılan park için şunları belirtti: “Biz bu parkı çocuklar için yaptık bu park çocukların gönüllerince eğlenecekleri bir parktır. Biz bu parka isim vermedik bu park bu mahallenin parkıdır, ismini de bu mahallede yaşayanlar versin.” 

Daha sonra sözü alan Büyükşehir Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı konuşmasında, “Hira, Süleyman, Argeş, Sara,Ela bütün çocuklar ,burada eğer çocukların bir hayat alanı varsa bu da çocuklar ile beraber olur.Çocuklar olmadan ne sokaklar ne yuvalar ne kentler hiçbir şey ifade etmiyor.Onların yüzünden gülücükleri eksiltenlere karşı durmak ve onların yüzüne gülücük eklemekle olur.

Çocukların mutlu olduğu ,çocukların kentleri olduğu zaman, Amed çocukların kenti olduğu zaman biz mutlu olacağız. İşte onun için her koşul altında isterse kayyım atasınlar ister atamasınlar burada çocuklar var bu çocuklar hem geleceğimiz hem yüreğimiz hem umudumuzdur. Beraber kadınlar gençler hep birlikte bütün hayat alanlarında var olmaya devam ediyoruz.

Çok siyasete gerek yok hayatın gerçeklerine yaslandığınız zaman bu siyaset ile bu halk yoğurt ile pekmezin birbirine karıştığı kadar birbirinin içine girmiş birbirine ait olan, birbiri ile sarmaş dolaş olmuş bu iki canı bu iki değer bu iki varlığı hiç kimse buradan söküp atamaz. Bu toprakları kazırsanız da bu halk çıkar bu topraklardan. Üzerinde bu kültürü kuranları baktığınız zaman yine bu halklar çıkar bu kadınlar çıkar bu çocuklar çıkar. Bugün buradayız ve burada etrafımız açık veetrafta güvenlik çemberleri bilmem zırhlı araçlar yok korktuğumuz yok sığındığımız tek bir yer var buda halkın kucak yeridir, işte bu çocukların yanıdır.

Dolayısı ile biz çalışmaya devam ediyoruz belediyelerimiz çalışmaya devam ediyor. O kayyımlar orada o zrhlı pencerelerin arkasında saklanadursun. Ama belediyelerimiz halkımız ile beraber çalışmaya devam ediyor. Biz kazanacağız ve mutlaka kazancağız” sözlerini kullandı.

Konuşmalardan sonra parkın açılışı gerçekleştirildi ve kesilen kurdaleler çocuklara verildi. Mahalleli de parkın açılışına yoğun ilgi gösterdi.