image

PeyamaKurd - Uzun yıllar kazı çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, Arjantin’in Neuquen eyaletinde 98 milyon yıllık dev bir dinozor fosilini ortaya çıkardı.

Bilim insanları, kazıların hala devam ettiğini ve titanozor olarak sınıflandırılan canlının dünyadaki bilinen en büyük hayvan olabileceğini ifade etti.

Ülkede 98 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen bir dinozorun fosilleşmiş kemiklerini Arjantin'de ortaya çıkaran yerel paleontologlar, Neuquen eyaletinde bulunan fosile ait 24 omur ve bazı pelvis kemiklerini ise 2012 yılında keşfetmişti.

Araştırmalarını sürdüren yerel bilim insanları, söz konusu fosilin dünyada yaşamış en büyük hayvan olduğunu düşünüyor ve bir titanozor olduğunu düşünüyor.

Milyonlarca yıl nasıl evrimleşti!

Yeni bulgularla ilgili açıklamada bulunan araştırmacılar, "MOZ-Pv 1221" olarak adlandırılan fosil örneklerinin, dev sauropod dinozorlarının milyonlarca yıl önce nasıl evrimleştiğini ve yaşadığını daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını vurguladı.

Son araştırmalara göre, yeni keşfe rağmen tarihteki bilinen en büyük hayvan unvanı 33,6 metre uzunluğa sahip olan bir mavi balina olduğu biliniyor.

Diğer taraftan fosilleşmiş kalıntılar, jeologların "Candeleros Formasyonu" olarak adlandırdıkları kaya katmanlarında bulundu.

37 metre uzunluk, 55 ton ağırlığında!

Ayrıca konuyla ilgili Cretaceous Research adlı dergide yayımlanan çalışmanın yazarları, “Candeleros Formasyonundan kısmen geri kazanılan titanozorun en büyük hayvanlardan biri olarak kabul edilebileceği açık. Muhtemelen Patagotitan veya Argentinosaurus ile karşılaştırılabilir bir vücut kütlesine sahip ya da daha büyük" sözlerine yer verdi.

Ayrıca ilk olarak 2013'te Arjantin'de ortaya çıkarılan Patagotitan cinsi bir titanozora ait fosillerden, onun 37 metre fazla uzunluğa ulaştığı ve yaklaşık 55-57 ton ağırlığında olduğu tahmin ediliyor.

Son açıklanan verilerle birlikte, formasyondan çıkarılan diğer kalıntılardan farklı olarak, 'yeni örneklerin büyük ölçüde hayvanın eklemlerini içerdiği ve kazı ilerledikçe dev dinazorun iskeletine ait daha fazla parçanın çıkacağı belirtildi. Fosilin parçaları henüz tamamlamadığı için 98 milyon yaşındaki canlının ağırlığına ve uzunluğuna ilişkin net bir tahmin yapılamıyor.