image

PeyamaKurd - Alman fizikçi Albert Einstein’ın en ünlü denklemi E=mc2’nin yazılı olduğu mektubu, açık artırmada tahmin edilen fiyatın üç katına çıkarak 1.2 milyon dolara (10,1 milyon lira) satıldı.

Uzmanlar denklemin Einstein’ın el yazısı olduğu bilinen yalnızca üç örneğinin daha olduğunu söylüyor.

İlk olarak 1905’te bilimsel bir makalede yayınlanan dünyanın belki de en ünlü denklemi enerji ile kütle arasındaki ilişkiyi açıklıyor.

Enerji eşittir kütle çarpı ışık hızının karesi şeklindeki denklem modern fiziğin temel kavramlarından biri.

ABD’deki RR müzayede evinde açık artırmaya çıkan mektup denklemin özel koleksiyonda bulunan tek örneğiydi. Tek sayfalık mektup 26 Ekim 1946 tarihini taşıyor ve Einstein’in teorilerine meydan okuyan meslektaşı Ludwik Silberstein’a hitaben yazılmış.

“Einstein hakkında”

Albert Einstein, genel ve özel görelilik teorilerini ilk olarak geliştiren Alman fizikçi, bilim insanı olarak biliniyor.

Fotoelektrik etki çalışmasıyla 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü kazandı.

1879 yılında doğan Einstein, 1931 yılına değin Almanya'da yaşadı. Nazi Partisinin kendisini hedef göstermesinden sonra, Almanya'yı terk ederek, Alman vatandaşlığından kendi isteği doğrultusunda çıktı.

İki evlilik yapan Albert Einstein, ilk eşinden 3 çocuk sahibi oldu. Hayatını düşünmeye, sorgulamaya ve bilime adayan Einstein 76 yaşındayken New Jersey Amerika'da hayatını kaybetti.  Albert Einstein, dünyanın önemli düşünürleri arasında yer alıyor.