image

PeyamaKurd - Türkiye’de "örgüt üyeliğinden" tutuklanan Kürt sanatçı Hozan Cane’nin kızı Dilan Örs, annesinin IŞİD’in Ezidi katliamını anlattığı uluslararası filminden görüntülerle suçlandığını belirtti.

Alman vatandaşı Hozan Cane, gerçek ismiyle Saide İnaç, 24 Haziran'da düzenlenen seçimler öncesinde Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) seçim kampanyasına gönüllü destek vermek amacıyla gittiği Edirne'de gözaltına alındı.

HDP Edirne milletvekili adayı Murat Amil ile birlikte seçim çalışmalarına katılan Cane, 26 Haziran'da ise "örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklandı.

Avukatı Hasan Tahsin Kaya'nın DW Türkçe'ye verdiği bilgilere göre, Cane'nin tutuklanmasının ana gerekçesi Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) ait üniforma ve silahların göründüğü fotoğraflar.

Avukat Kaya, "Hozan Cane 2014 yılında Şengal’deki Ezidi katliamıyla ilgili bir film yaptı. Filmdeki bazı karelerde silah var, üniforma var. Yani oradaki YPG unsurları ya da PYD ile bazı görüntüleri  var. Bunları sanki terör örgütü üyesiymiş gibi alıntılamışlar, çıktıyla fotoğraflar almışlar, onları delil olarak dosyaya sunmuşlar ve bundan dolayı Hozan Cane terör örgütü üyesi olmak suçundan tutuklandı" diye konuştu.

Kızı Dilan Örs: Filminden görüntüler

Cane'nin kızı Dilan Örs, bu fotoğrafların senaryosunu annesinin yazdığı, yönettiği ve rol aldığı "74. Şengal Fermanı" adlı IŞİD'in Ezidilere yönelik katliamını konu alan filmine ait olduğunu belirtti.

Dilan Örs, "2014 yılında olan savaşın vahşetin, içeriğini birebir gerçek hikaye üzerinden anlatan bir film, siyasetle alakası yok. Kürt Ezidilerin ve o oradaki insanların nasıl yakıldığını, yıkıldığını, tecavüze uğradığını kendi Kürt kimliğini ve hayatını hiçe sayarak, orada bulunarak anlattığı bir film" diye konuştu.

Örs, mahkemeye annesine yönelik delil olarak gösterilen görüntü ve fotoğrafların bir film ve film setinden olduğunu ispatlamak amacıyla tüm bu belgeleri Türkiye'deki avukatlarına da gönderdiğini söyledi.

Dilan Örs, filmin Köln Cinedom sinemasındaki tanıtım gösteriminin ardından "74'th Genocide Sengel" adıyla 2016 yılında Cannes Film Festivali'nde gösterildiğini, annesinin önce aynı yıl Monaco Charity Film Festivali'nde ardından da 2017 Süleymaniye Uluslararası Film Festivali’nde ödül aldığını da anlattı.

Alman Başkonsolosluğu ile iletişime geçildi

Dilan Örs, annesinin sürekli Türkiye’ye giriş çıkış yaptığını ve bugüne kadar herhangi bir olayla karşılaşmadığını aktardı.

Alman vatandaşı olan annesi için İstanbul’daki Alman Başkonsolosluğu ile görüştüğünü aktaran Örs, kendisine destek verileceğinin söylendiğini belirtti.