image

PeyamaKurd - The British Library (İngiliz Kütüphanesi) Yazı tarihinin 5 bin yıllık geçmişinden izler taşıyan Writing: Making Your Mark (Yazı yazmak: Kendi İşaretini Bırakmak) sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Arkeoloji haberine göre, İngiliz Kütüphanesi antik çağlardan dijital ortamlara dek yazının resim yazısından emojilere uzanan hikayesini özetleyen sergide, muhtemelen antik Mısırlı bir öğrencinin Yunanca ev ödevini içeren balmumu tableti de sergileyecek.

Sergide insanları bekleyen tarihi eserlerden biri de Antik Mısır’da bir okul öğrencisinin ev ödevi olarak yazdığı tahmin edilen balmumu tablet.  M.S. 2. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmayı başaran tablet üzerindeki cümleler, çocukları kötü yollardan korumak isteyen tipik ebeveyn ve öğretmenlere has ifadeler içeriyor.

“Tüm arkadaşlarına güvenemezsin”

Ahşap bir muhafazaya monte edilmiş tablet bilgisayar büyüklüğündeki balmumu levhada “Sadece bilge adamın tavsiyesini dinmelisin” ve “Tüm arkadaşlarına güvenemezsin.” cümleleri yer alıyor.

Uzmanlar bunun Mısırlı bir çocuğa verilmiş Yunanca ev ödevi olduğunu düşünüyor, çünkü yazı o dönem okullarda kullanıldığı bilinen kolaylıkla bozulup yeniden yapılabilen balmumu bir levhaya yazılmamakla kalmamış, üzerinde renkli bir kalemle imla hataları da düzeltilmiş. Tabletteki yazıların geri kalanında çarpım tablosu ve okuma alıştırmaları bulunuyor.