image

PeyamaKurd - Yönetmenliğini Eva Husson’un yaptığı ve terör örgütü IŞİD’e karşı savaşan Kürt ve Êzdî kadınları konu alan ‘Güneş’in Kızları’ filminden yeni bir fragmanı geldi.

Uluslararası film festivallerinde büyük beğeni alan, ‘Güneş’in Kızları’ (Girls of the Sun) filminden yeni bir fragman paylaşıldı.

 

Yönetmen Husson, “Öyle bir film yapmalıydım ki sadece yaşanan dramı değil, aynı zamanda ortaya konulan direnişi ve mücadeleyi anlatmalıydım” diyerek, filmle vermek istediği mesajı şu sözlerle ile açıkladı:

“Ne kadar Kürt kadınlarının mücadelesini anlatmak istediysem bir o kadar da kadınların ortaya koyduğu bu direnişi, dünyanın diğer parçalarında farklı olsa da trajedi yaşayan ama sessiz kalmayı tercih eden kadınlara anlatmaktı.

Çünkü bugün hem Doğu’da hem Batı’da hem Avrupa’da hem Asya’da yaşayan kadınların korkuları hep aynı, korkularını yenemiyorlar. Diğer taraftan filmime konu aldığım kadınlar korkmayı, boyun eğmeyi, kurban olarak görülmeyi ve ataerkil zihniyetin kendisine dayattıklarını reddediyordu. İşte ben bu kadınları filmime konu alarak, ataerkil sistemin korumak istediği kadın figürünün kırılabileceğini göstermek istedim.”