image

PeyamaKurd - Ermenistan’ın başkenti Erivan’da gerçekleştirilen “Aurora” İnsanlık Ödülü Kürt aktivist Mirza Dinnayi’ye verildi.

Mirza Dinnayi, Ermeni Soykırımı'ndan kurtulanlar adına her yıl verilen “Aurora” İnsanlık Ödülü’ne layık görülerek 1 milyon dolar aldı.

Erivan’da 4’üncüsü düzenlenen “Aurora” İnsanlık Ödülü’ finaline kalan insan hakları savunucusu ve aktivist  Ezidi Kürdü Mirza Dinnayi birinci oldu.

Kürt aktivist Dinnayi, 2014’te IŞİD’in Şengal başta olmak üzere Ezidi Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı bölgelere saldırarak yaptığı katliam, baskı ve zulümlere rağmen eğitim ve insan hakları uğruna verdiği mücadele için birçok ülkeden çok sayıda aday arasında finale çıkarak, 1 milyon dolarlık ödülü kazandı.

Dinnayi, aldığı 1 milyon doları belirlediği üç vakıf ve dernekle paylaşarak daha fazla ihtiyaç sahibi insana ulaşmayı hedefleyecektir. Hukukçu ve aktivist Nijeryalı Zannah Bukar Mustapha ile hukukçu ve insan hakları savunucusu Yemenli aktivist Huda Al-Sarari de ikinci ve üçüncü olarak 50 bin dolar ödüle layık görüldü.