image

PeyamaKurd - Genç Kürt fotoğraf sanatçısı Keywan Şaban, ABD'de ünlü Times Meydanı'nda paylaştığı fotoğrafla dünya çapında üne kavuştu. Şaban şimdi ise Profesyonel video düzenleme yazılımı Adobe Premiere Pro için çalışıyor.

Rûdaw’a konuşan sanatçı Keywan Şaban, "Özellikle en iyi yazlımı için özel çizimler oluşturmak üzere Adobe Premiere Pro ile çalışmak inanılmaz bir deneyimdi. Adobe ile çalışmak bir hayalin gerçekleşmesiydi" dedi.

Şaban, dünya çapında milyonlarca profesyonel kullanıcı tarafından görülecek bir sanat çalışması için çalışıyor olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Kendisi de tasarımcı olan Keywan Şaban, 12 yıldır Adobe yazılımı kullandığını ve programlarında hep insanların resimlerini gördüğünü, bir gün kendi çizimlerinin de programda görülmesini hayal ettiğini anlattı.

Şaban, Adobe’den e-posta ile kendisi ile iletişime geçildiğini, kendisine ait çalışmaları gördüklerini, Adobe Premiere Pro’nun yeni yazılımında bu çalışmalara yer vermek istediklerini aktardı.

1999 yılında Duhok’un bağlı Akre ilçesinde dünyaya gelen Keywan Şaban, 13 yaşında fotoğrafçılığa başladı ve bu çalışmaları kendisine geçim kaynağı oldu. Şu an Polonya’da yaşayan sanatçı ABD'de ünlü Times Meydanı'nda paylaştığı fotoğrafla dünya çapında üne kavuştu.

Sanatçı, 3D şeklinde tasarlanan görselleri New York'ta sergilemek üzere Art Innovation Gallery ile birlikte çalıştı.

Fotoğraflar, “NFT” olarak bilinen yeni bir teknoloji ile çizildi ve sanatçılara eserlerini satma ve dünyaya tanıtma fırsatı veren “Super Rare” web sitesinde yayınlandı.