image

PeyamaKurd - Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı açıklamasına göre ülkede 3 bin 500 yıl öncesine ait bir firavun mezarı keşfedildi.

Yeni keşif ile ilgili bir açıklama yayımlayan Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı'na göre, Tarihi Eserler Yüksek Konseyi ile Cambridge Üniversitesindeki Modern Devlet Araştırma Kurumu işbirliğinde oluşturulan Mısır-İngiliz ortak ekibi, Luksor'da yürüttüğü kazılar sırasında daha önce bilinmeyen bir firavun mezarı ortaya çıkarıldı.

Bulunan mezar ile ilgili açıklamada bulunan Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, "Bu keşfin önemi, şu ana kadar mezarda ele geçen ilk delillerin, mezarın Thutmose döneminden kalma olabileceğinden kaynaklanmaktadır" ifadesini kullandı.

Firavun mezarına dair  değerlendirmelerde bulunan İngiliz arkeoloji ekibi başkanı Piers Lutherland, "Keşfedilen mezar, I. Thutmose dönemindeki kraliyet eşlerinden veya prenseslerinden birine ait olabilir ve bunların çok büyük bir kısmı şimdiye kadar ortaya çıkarılmamıştır" dedi.

Ayrıca keşfin bulunduğu arkeolojik alanı denetleyen bir hükümet yetkilisi olan Muhsin Kamil, ortaya çıkarılan mezarın eski dönemlerde meydana gelen sel baskınları sonucu kötü bir durumda olduğunu belirtti.