image

PeyamaKurd - Dünyada yaklaşık 400'den fazla türü bulunan Meşe ağaçlarının en yaşlısı Muş'ta bulundu.

Basında yer alan habere göre, Muş'un Korkut ilçesinde şehitlik olarak adlandırılan meşe koruluğunda 400 yıllık ağaçlar keşfedildi.

Sarmaşık köyünde meşe korluğunda çalışmalar yapan Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fırat İşlek, Muş Orman İşletme Müdürlüğünde görevli Orman Mühendisi Kemal Akay ve Meşe Derneği Başkanı İhsan Aytemiş yeni tespitlerde bulundu.

400 yıllık meşe ağaçları tespit edildi!

Basında yer alan habere göre kente 30 kilometre uzaklıkta, 350 meşe ağacının bulunduğu yaklaşık 60 dönümlük alanda yapılan çalışmada, bazı ağaçların 400 yıllık olduğu ifade edildi.

Bölgede araştırmalarını sürdüren Öğretim görevlisi İşlek, söz konusu alanda ağaçların yaş tespitine yönelik araştırma yaptıklarını dile getirdi.

"Türkiye'de 35 tür meşe yetişiyor"

Açıklamasında Meşe ağaçlarının 35 milyon yıldır var olduğunu belirten İşlek, "Dünya üzerinde 400'ün üzerinde meşe türünün bulunduğu biliniyor. Anadolu'da doğal ortamlarında 17 türü, ülkemiz genelinde ise 35 türü yetişiyor. Bu alanda yaptığımız araştırmalar sonucunda bazı ağaçların yaşını 400 yıl olarak tespit ettik" ifadesini kulandı.

Ayrıca açıklamada bulunan Dernek Başkanı Aytemiş ise söz konusu çalışma öncesi köy sakinleriyle görüştüklerini ve köyün kadim bir geçmişe sahip olduğunu öğrendiklerini kaydetti.

"Ağaçlar 700 yaşından büyük görünüyor"

Muş'ta bulunan tarihi mezarlıkların da bunu kanıtladığını dile getiren Aytemiş, şu ifadelere yer verdi:

"Bu göstergeler düşünüldüğünde ve ağaç köklerinde yapılacak karbon testlerinin sonucunda bu ağaçların 700 yaşından büyük olduğunu düşünüyorum.

Ama arkadaşlarımız tarafından yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde 400 yıl olarak belirlendi. Bu ağaçların koruma altına alınması, bakımı ve budamasının yapılmasıyla çok daha uzun yıllar yaşayacağına inanıyorum."

Orman Mühendisi Akay ise tespit ettikleri ağaçların koruma altına alınmasına yönelik çalışma başlatacaklarını aktardı.