image

Şair, gazeteci, oyuncu ve çevirmen Ülkü Tamer, 81 yaşında Bodrum'da hayatını kaybetti.

Bodrum'a bağlı Turgutreis Mahallesi'nde yaşamını sürdüren Tamer'in, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle evinde yaşamını yitirdiği açıklandı.

Ülkü Tamer, “İkinci Yeni” şiir akımının Sezai Karakoç ile beraber son temsilcisiydi.

Tamer, çevirdiği eserler, öyküler ve masallarla da edebiyat tarihine adını altın harflerle yazdırmıştı.

“Güneş topla benim için” şiiri Zülfü Livaneli tarafından bestelenerek milyonlara ulaşan Tamer'in ölüm haberini senarist ve şair Barış Pirhasan Twitter'dan , "Ülkü Tamer'i kaybettik...Şu anda düşünmek, konuşmak, yazmak gelmiyor içimden..." mesajıyla duyurdu.

Ülkü Tamer'in cenazesinin yarın Turgutreis Merkez Camisinde kılınacak cenaze namazı sonrası Gümüşlük Mahallesi'ndeki mezarlıkta toprağa verileceği öğrenildi.

Ülkü Tamer kimdir?

20 Şubat 1937'te Antep'te doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul'da tamamladı. 1958'de Robert Kolej'i bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nde okudu. 1964-1968 arasında özel tiyatrolarda oyunculuk yaptı. Tiyatroyu bıraktı, çeviri çalışmalarına ağırlık verdi.

Milliyet Yayınları'nı, Milliyet Çocuk, Milliyet Sanat Dergisi ve Sanat Olayı dergisini yönetti. İlk şiiri 1954'te "Kaynak" dergisinde yayınlandı. Pazar Postası, Yelken, Yeditepe, "a" gibi dergilerde çıkan şiirleriyle tanındı. 1959'da basılan ilk şiir kitabı "Soğuk Otların Altında" ile başlayarak İkinci Yeni duyarlılığını yansıtan soyutlamalara yönelik, yoğun ve özgün bir imge anlayışı geliştirdi.

Yalın bir dil kullandığı şiirlerinde giderek toplumsal kaygılar ve düşünce öğeleri ağırlık kazandı. Her dönemde kendine özgü olmayı başardı. Ülkü Tamer, ilk evliliğini Tomris Uyar ile yaptı. Tomris Uyar daha sonra Tamer'den ayrılarak Cemal Süreya ile birlikte oldu.