image

PeyamaKurd - Şırnak'ın Silopi ilçesinde yöresel yemek ve ürünlerin sergilendiği pazar kuruldu.

81 ilden lezzetlerin yer aldığı pazara Silopi halkı yoğun ilgi gösterdi.

Silopi’nin Sanat Sokağı'nda kurulan stantlarda, çeşitli illerden getirilen lezzetler, kuru gıdalar ve içecekler sergilendi.

Etkinlik sorumluları, 81 ilin yöresel ürün ve yemeklerini Silopi'ye getirdiklerini belirterek, Gittiğimiz yerin potansiyeline göre 81 ilin neyi meşhur ise organik ürünlerini oranın halkıyla buluşturuyoruz. Bu seferki durağımız Silopi oldu. 81 ilin çeşitli ürünlerini tanıtarak ayın 30'una kadar Allah'ın izniyle Silopi'ye hizmet vermekte bulunacağız.

Bu tür etkinliklerin Silopi için olumlu olduğunu belirten vatandaşlardan Kemal Özdemir, 'İlçemizde yaşanılan olayların aksine şu anda güzellikler yaşanıyor. Ülkemizin değişik topraklarından galipte lezzetlerini burada sergileyen değerli esnaflarımıza çok teşekkür ediyoruz, bir Silopili olarak böyle etkinliklerin devamını canı gönülden diliyorum.

Enes Alioğlu ve Burak Tatar ise şöyle konuştu: 'Buraya geldik farklı illerden gelen içecekler bunların hepsini tatma fırsatımız oldu. Mesela değişik illerden Antalya, Malatya, İzmir ve Van, oraya gidemeyenlere esnaf arkadaşlarımız sayesinde buraya geldi. İnşallah bu tür etkinlikler daha sık olur.

81 ilden lezzetlerin yer aldığı pazar 10 gün sürecek.  /ilkha