image

PeyamaKurd - Elon Musk'ın satın alması sonrası değişikliklerle gündeme gelen Twitter'da "altın tik" dönemi başladı. Şirket, geçtiğimiz ay kimlik hırsızlığı ihtimali nedeniyle onaylı hesap olarak bilinen "mavi tik" uygulamasını duraklatmak zorunda kalmıştı.

Yeni uygulamaya geçişle birlikte mavi tikler sarı ve griye dönüşmeye başladı. Peki, Twitter'da hangi rozet ne anlama gelecek? İşte mavi, gri ve sarı rozetin anlamı.

Üç renk ne anlama geliyor?

Twitter’da, 'Mavi tik' uygulamasını ücreti hale getiren Musk, sahte ve gerçek hesap ayrımının zorlaşması nedeniyle mavi tik uygulamasını bir süre rafa kaldırmıştı.

Twitter'dan yapılan açıklamaya göre, şirket "mavi onay rozeti" statüsünü abonelerin hizmetine yeniden sunmaya başladı, aynı anda "altın tik" uygulaması da aktif hale geldi.

Twitter kademeli olarak, "resmi" onay rozetini, işletme hesapları için altın renkle, devlet ve çok taraflı hesaplar için gri onay işaretiyle değiştireceğini duyurdu.

Dünya'dan pek çok hesap 12 Aralık'tan itibaren 'altın tik'e geçti. Twitter’in kendi hesabı, Musk’ın sahibi olduğu Space X, Tesla gibi firmalar da altın tik’e geçti.

Elon Musk açıklamıştı

Musk, “Şirketler için altın renkli, hükümetler için gri renkli, bireyler için ise mavi renkli (ünlü olsun ya da olmasın) doğrulama işareti kullanılacak. Tüm doğrulanmış hesaplar, işaret etkinleştirilmeden önce manuel olarak doğrulanacaktır. Bu durum acı verici ama gerekli” demişti.