image

PeyamaKurd - Güneş sistemine dair yeni keşiflerinin yapıldığı Japonya'nın Hayabusa2 uzay sondası tarafından 'Ryugu' asteroidinden toplanan materyallerin, Güneş Sisteminin geçmişine ve yaşamın kökenine ışık tutabileceği ileri sürüldü.

Bilim insanlarının araştırmaları sonrası yeni bulgulara göre Ryugu asteroidinin, Güneş Sistemindeki en karanlık ve en kadim materyallere sahip olduğu vurgulandı.

Bu araştırmalar kapsamında 2019'da Japonya'nın Hayabusa2 uzay sondasıyla 1 yılı aşkın bir süre boyunca üzerinde çalışmalar yaptığı Ryugu'dan toplanan verilerin, evrenin 46 milyar yıl önceki haline dair bilgi vermesi bekleniyordu.

Japon bilim insanı: "Çok değerli bir örnek"

Japonya'daki Hayabusa2, Dünya'dan 300 milyon kilometre uzaklıkta seyahat ederek Ryugu üzerinde bir yıldan fazla bir zaman harcadı.

Yeni keşiflerle ilgili Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) Uzay Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Masaki Fujimoto, ABC kanalına verdiği demeçte, "Bu yalnızca nadir değil, çok değerli bir örnek" ifadesini kullandı.

"Dünya'yı yaşanabilir kılan süreci anlatacak"

Japon yetkili açıklamasında, "Bize Güneş Sisteminin çok erken tarihini ve Dünya'yı yaşanabilir kılan süreci anlatacak" sözlere yer verdi.

New Scientist'e göre, Ryugu'ndan yüzeyinden alınan ve 5.4 gram ağırlığındaki malzeme; organik ve su taşıyan moleküller de dahil olmak üzere birçok bileşik içeriyor.

Paris-Saclay Üniversitesi Uzay Astrofizik Enstitüsü'nden Doç. Cédric Pilorget ise şu açıklamalarda bulundu:

"Bu bileşiklerin çoğu miktar açısından önemsiz olsa da, Güneş Sisteminin ve daha sonra Ryugu'nun ana gövdesinin oluşumunun erken aşamalarında meydana gelen bazı süreçlerin izini sürmeye yardımcı olma konusunda yüksek bir potansiyele sahip."