image

PeyamaKurd- 2.Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası’nın lideri Adolf Hitler'e ait olduğu düşünülen saat 1,1 milyon dolar karşılığında açık artırma sonucu satıldı.

ABD'deki Historical Auctions adlı müzayede evinden yapılan açıklamada, geçtiğimiz perşembe günü yapılan açık artırmada satılan Huber marka saatin, 1933'te Hitler'e doğum günü hediyesi olarak verildiğinin düşündüğü ifade edildi.

Söz konusu saatin, savaşın sonlarına doğru 1945'te Hitler'in Berghof'taki tatil evini basan 30 Fransız asker tarafından bulunduğu kaydedildi.

“Yahudi topluluklarından açık artırmaya tepki”

Kadranının arkasında AH harflerinin yer aldığı saatte, Hitler'in doğum tarihi olan 20 Nisan 1889 ve Nazi partisinin sembolü gamalı haç işlemeleri de dikkat çekiyor.

Açıklamada, Hitler'in saati takıp takmadığının bilinmediği fakat bağımsız bir uzmanın saatin büyük ihtimalle faşist lidere ait olduğunu söylediği bilgisi de paylaşıldı.

Öte yandan Yahudi toplulukları açık artırmaya tepki gösterdi.

Brüksel merkezli Avrupa Yahudi Birliği'nin (EJA) direktörü Menachem Margolin'in kaleme aldığı ve 34 Yahudi topluluğu lideri tarafından imzalanan açık mektupta, müzayedenin "Nazi partisinin savunduklarını idealize edenlere destek sağladığı" kaydedildi.