image

PeyamaKurd- Kürdistan tarihinde bir çok tarihi, anlamlı ve özel gün bulunmakta. Ama bazı tarihler de vardır ki adını Kürd/Kürdistan tarihine altın harfler ile yazdırmışlardır. 

Bu günlerden biri de şüphesiz ki Kürdistan Demokrat Partisi’nin kuruluşu ve Başkanı Mesud Barzani’nin doğduğu 16 Ağustos’tur. 

Kürdistan Demokrat Partisi 16 Ağustos 1946 yılında Büyük General Mella Mistefa Barzani tarafından kuruldu. Bu tarihte ileride hem Kürdistan Demokrat Partisi’nin başkanı hem de Kürdistan Başkanı olacak Mesud Barzani dünyaya geldi. 

Mesud Barzani gözlerini açar açmaz Kürdistan’ın özgürlük mücadelesindeki atmosfere şahit oldu. Başkan bu atmosferi iyi bildiğinden, ileride vereceği mücadeleler ile adını tarihe de yazdıracaktı. 

KDP, kuruluşundan bu yana Kürd/Kürdistan tarihinde özgürlüğün sembolü, mücadelenin adı, adaletin terazisi, ileriye dönük hedeflerin kitabı, eşitliğin kaynağı ve hukuğun öğreticilerinden olmuştur. 

PDK, lideri Qazî Mihemed ve General Melle Mistefa Barzani’nin şanlı mücadelesinden sapmamış, Kürdistan halkının özgürlük mücadelesinde kurtuluş silahı olmuştur. PDK, Kürd halkının umutlarını her zaman tekrar yeşertmiş ve içindeki Bağımsızlık ateşinin sönmesine asla izin vermemiştir. PDK, dört parça Kürdistan’da özgürlüğün sesi, umudun rengi olmuştur. 

Kürd halkının mücadelesini, davası uğruna savaşmış yüzlerce şehidin ve Peşmergenin kanında her zaman yaşatan PDK, Peşmerge ruhunun Kürdistan üzerindeki kutsallığının da farkında olmuştur. Bu nedenledir ki liderleri de hep Peşmerge olmuş ve canları pahasına mücadele etmişlerdir. 

Öyle ki; Mesud Barzani, babası General Barzani’nin karşı çıkmasına rağmen 16 yaşında eline silahı alarak ‘Peşmerge olmuş’ bağımsızlık zamanında ise ‘Ben bir Peşmerge olarak doğdum ve bir Peşmerge olarak öleceğim’ demiştir. 

Büyük lider Mesud Barzani, hayatı boyunca birçok jenosite, katliama, sürgüne, Enfal’e, Halepçe’ye ve daha bir çok olaya şahit olmuş ama asla makam ve mevki için davasından vazgeçmemiştir. 

Eğer bugün Kürdistan Bölgesi bağımsızlığa doğru refleks geliştirip ilerleme kaydetmişse bu şüphesiz ki Qazî Mihemed, PDK, Mesud Barzani ve Barzani ailesi sayesinde olmuştur. 

Cevabı uzaklarda aramayın. Barzani, Kürd ve Kürdistan’dır. 

Biz, PeyamaKurd olarak 16 Ağustos münasebeti ile Başkan Mesud Barzani’nin doğum gününü kutluyor, Kürdistan Demokrat Partisi’ne başarılar diliyor ve Başkan Barzani’ye Allah’tan uzun ömürler diliyoruz.