image

PeyamaKurd - 3 Ağustos 2014'te IŞİD’in düzenlediği saldırının ilk gününde bin 293 Ezidi şehit edilmişti. 2 bin 745 çocuk yetim veya öksüz kalmıştı. Yaşanan elim olay sonrasında Şengal Dağı’na yerleşen Derviş Mışko ve Gro Hüseyin adlı Ezidi Kürtler, Şengal Dağı’dan gitmeyeceklerini belirterek, “Halkımızı savunmaya devam edeceğiz” şeklinde vurguladı.

IŞİD saldırıları ile mücadele ettiklerini ifade eden Derviş Mışko ve Gro Hüseyin adlı Ezidi Kürtler, Terör örgütü IŞİD’in 3 Ağustos 2014’de Şengal ve çevresine saldırılarından sonra Şengal Dağı’na yerleşerek, IŞİD’in 13 saldırısının püskürttüler.

Kürdistan ulusal televizyonlarından birine konuşan 60 yaşındaki Derviş Mışko, 3 Haziran 2014’ten bu yana Şengal Dağı’nda yaşadığını dile getirerek, “Ailemle bareber Şengal Dağı’daki Gabar köyüne yerleştik. IŞİD’in 13 saldırısını püskürttük. Ailemden 10 kişi şehit oldu” ifadesini kullandı.

Diğer Ezidi Kürt olan Gro Hüseyin ise IŞİD zulmüne karşı koyma kararlığının sürdüğünü vurgulayarak, “Saldırılar başladıktan sonra IŞİD’liere karşı koyma kararı verdim ve kararımdan vazgeçmiş değilim” diye konuştu.

Toplamda Irak genelinde 550 bin Ezidi bulunuyor. IŞİD saldırılarından dolayı 360 bin ezidi yerinden edildi.