image

PeyamaKurd- Ağustos 2014’te terör örgütü IŞİD tarafından işgal edilen Şengal, Başkan Barzani'nin Başkomutanlığı’ndaki Peşmerge Güçlerinin karşı saldırısı sonucu 4 yıl önce bugün özgürleştirildi.

Şengal’in terör örgütü IŞİD’den kurtarılması ile ilgili görüş belirten Şengal Kaymakamı Mehma Xelil, 4 yıl önce gerçekleştirilen Peşmerge operasyonunu anlattı.

Şengal'in 2 ayrı hamleyle özgürleştirildiğini anımsatan Şengal Kaymakamı Mehma Xelil; birinci hamlede Sinüne'den Şengal dağına kadar olan bölümün, ikinci hamlede ise Başkan Barzani'nin Başkomutanlığı’nda 13.11.2015'de Peşmerge Güçlerinin Şengal merkeze Kürdistan bayrağı dikerek Şengal'in tamamen özgürleştirildiğini belirtti.

Bu tarihten sonra Peşmerge tarafından Şengal'in özgürleştirilmesinin ardından Ezdi halkının tekrardan yerlerine dönme ümidinin gelişmesine karşın 16 Ekim 2017'de yaşanan ihanetin Şengal'in durumunu karmaşıklaştırdığını ifade eden Şengal Kaymakamı Mehma Xelil, şunları söyledi:

"Şengalliler, Şengal'in hızla imar edilerek, zararlarının tazmin edileceğini ve yurtlarına döneceklerini bekliyorlardı. Ayrıca Şengal katliamında yer almış ve destek vermiş kişilerin cezalandırılması için mahkemenin daha duyarlı davranması gerektiğini düşünüyorduk. Ama ne yazık ki bunlar şimdiye kadar gerçekleşmedi. Halen açılmamış toplu mezarlar var, Şengalliler halen evlerine dönemiyorlar ve Şengal halen imar edilmeyi bekliyor."