image

PeyamaKurd-  Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin, Irak 2018 bütçe taslağında Kürdistan Bölgesi’nin bütçe payının yükseltileceği yerde 50 milyar dinar düşürdüğü bildirildi.

Rûdaw’a konuşan Irak Parlamentosu Maliye Komisyonu ve Değişim Hareketi (Goran) Üyesi Mesud Haydar, “Haydar Abadi, parlamentoya yeni bir 2018 Irak bütçesi taslağını sundu. Abadi, Kürdistan Bölgesi'nin bütçe payını yükselteceği yerde düşürmüş” ifadelerini kullandı.

Haydar,  “Parlamentoya sunulan yeni bütçe tasarısında Abadi, Kürdistan Bölgesi’nin payına düşen bütçeden yaklaşık 50 milyar dinar daha düşürmüş.

Şaşıracak bir şey yok. Mevcut durumda Abadi, Kürdistan Bölgesi’nin bütçe payına yönelik tasarının kabul edilmemesi için sorun çıkartmaya ve durumu karışık hale getirmeye çalışıyor" dedi. 

Kürdistan Bölgesi’nin geçtiğimiz yıllarda yüzde 17 olan payı, 2018 bütçe yasa tasarısında yüzde 12.67 olarak belirlendi.

  Mesud Haydar, Haydar Abadi’nin 2018 bütçesinde Kürdistan Bölgesi’nin bütçe payı 6 trilyon 643 milyar dinar olarak belirttiğini ancak şu anda 6 trilyon 559 milyar dinar olarak gösterdiğini söyledi.