image

PeyamaKurd- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın brifinginde Türkiye’nin ABD Büyükelçiliği’nin bulunduğu sokağa ‘Zeytin Dalı’ ismini vermesine ilişkin “Basın, ifade özgürlüğü ve adil yargılama süreçleri konusunda bir kez daha Türkiye’yi uyarmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Nauert, Suriye’de artan şiddet olaylarından endişe duyduklarını, ancak Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını da anladıklarını da belirterek, “Biz Afrin'de faaliyet göstermesek de bölgede yaşanan şiddet olaylarından kaygı duyuyoruz. Dışişleri Bakanı Tillerson, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bizim kaygılarımızı daha önce de net olarak aktardı” dedi. 

Nauert ayrıca Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz. Değerli bir NATO müttefikimiz olan Türkiye, Suriye'de devam etmekte olan bazı operasyonlardan kaynaklı güvenlik endişeleri duyuyor ve bunu anlıyoruz diyerek, “Bu sebeple de Türkiye’yle sadece onlar için değil, hem Amerika hem, Türkiye, hem bölgedeki diğer ülkeler için bir çözüm üzerine görüşebilmeyi umuyoruz. 

Suriye'nin doğusuyla ilgili çok ciddi güvenlik kaygılarımız var. Koalisyon ortaklarımızla birlikte IŞİD'in yeniden bu bölgelere geri dönmesini önlemek ve insanların yaşadıkları yerlere geri dönmelerini sağlamak üzere çalışıyoruz” diye konuştu.