image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de yaşanan saldırıya değinen ABD'nin Erbil Başkonsolosu Robert Palladino, Kürtçe olarak “Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yanındayız” ifadesini kullandı.

Erbil’de düzenlenen uluslararası standartlarda medya kursunun bitiş töreninde Kürtçe olarak yaptığı konuşmada ülkesinin Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne desteğini yineleyen ABD'nin Erbil Başkonsolosu Robert Palladino, Erbil Uluslararası Havalimanı’na yönelik saldırıyı kınayarak tepki gösterdi.

Robert Palladino konuşmalarında, gazetecilerin toplumun gelişmesindeki rolüne dikkat çekerek, “Gazetecilerin, vatandaşların haber alması, halkın eğitilmesi ve uyarılmasının yanı sıra, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın demokratikleşme sürecinde de önemli bir rolü var” sözlerine yer verdi.

"Kürdistan ve ABD arasındaki ilişkilerin geleceğine inancımız tamdır"

ABD Başkonsolosu Palladino açıklamasında, basın özgürlüğünün ABD’nin öncelikleri arasında olduğuna vurgu yaptı.

Palladino, “ABD, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ni desteklemeye devam edecek” yorumunda bulunarak, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve ABD arasındaki ilişkilerin geleceğine inancımız tamdır. ABD, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta istikrarın sağlanmasının ortağıdır” açıklamasında bulundu.

"Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yanındayız"

Programda konuşmasına Kürtçe olarak devam eden ABD Başkonsolosu şu ifadelere yer verdi:

“ABD, Kürdistan Bölgesi ve Irak’a yönelik roketli saldırıları şiddetle kınıyor. Bunlar Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın güvenlik ve istikrarına yönelik saldırılardır. Saldırıların sorumlularının yakalanması için Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yanındayız. ABD, Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın barış ve istikrarı sağlamaya yönelik işbirliğine bağlıdır."

Ayrıca ABD'li Başkonsolos açıklamasının sonunda, “Peşmerge Bakanlığı heyeti, ABD’de dünyadaki güvenlik güçlerinin emniyeti sağlama konusunda düzenlenecek bir konferansa katılıyor” dedi.