image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de bulunan ABD delegasyonu, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile yaptığı görüşmede, “Başkan Biden'dan üst düzey Amerikalı yetkililere kadar Washington'da çok sayıda dostunuz var. Yeni ABD yönetimi size ve diğer ortaklarına destek vermeye devam edecek” açıklamasında bulundu.

Erbil’de bulunan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk başkanlığındaki üst düzey ABD’li heyeti, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edildi.

"Biden ile birlikte Washington'da çok dostunuz var"

Orta Doğu turuna çıkan ABD delegasyonunda, Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Danışmanı Bakanlık Danışmanı Derek Chollet, Dışişleri Bakan Yardımcısı Joey Hood ve Savunma Bakan Yardımcısı Dana Stroll yer aldı.

ABD heyeti, Başkan Joe Biden, ABD Dışişleri Bakanı Antony Bilinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin’in özel selamlarını Neçirvan Barzani’ye ilerek şu ifadelere yer verdi:

“Başkan Biden'dan üst düzey Amerikalı yetkililere kadar Washington'da çok sayıda dostunuz var. Yeni ABD yönetimi size ve diğer ortaklarına destek vermeye devam edecek, Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri ve uzun vadeli işbirliğini daha da güçlendirmek istiyor."

Neçirvan Barzani ile bir araya gelen ABD delegasyonu, Kürdistan Bölgesi ve Peşmergelerin IŞİD'e karşı zaferinden ve terörizmle mücadeledeki rolünden övgü ile bahsetti.

Neçirvan Barzani'den ABD'ye teşekkür

ABD heyeti ve Neçirvan Barzani görüşmede, terör örgütü IŞİD'in ciddi bir tehdit ve tehlike olmaya devam ettiği ve terörle mücadelenin devam edilmesi gerektiği konusunda hemfikir kaldı.

Öte yandan Irak ve Kürdistan Bölgesi'ne verdiği destek ve yardımlardan ötürü ABD’ye teşekkür eden Neçirvan Barzani ise, heyetin ziyaretinin Amerika'ın Irak'a ve Kürdistan Bölgesi'ne destek ve yardımınlarını sürdüreceğine, IŞİD'i ortadan kaldırmak, terörizmle mücadele ve bölgenin istikrarını sağlama konusundaki ısrarını gösterdiğini ifade etti.

Ayrıca taraflar, Irak-Amerikan stratejik diyaloğu, Kürdistan Bölgesi'nin bu diyaloğa katılmasının önemi, Güney Kürdistan’da güvenli bölge kurulmasının 30’uncu yıldönümünü, Amerika ve müttefiklerinin Kürdistan halkını koruma konusunda rolü, Erbil-Bağdat ilişkileri, yaklaşan Irak seçimleri ve bölgesel konular da konuşuldu.