image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi’ndeki demokrasi sürecinin en önemli aşamalarından biri olan Kürdistan Parlamentosu’nda gerçekleştirilen ilk oturumun üzerinden 30 yıl geçti. ABD'den ilk seçimlerin 30. yıldönümüne ilişkin bir açıklama geldi.

Yayımladığı mesajında “Kürdistan Bölgesi birlikte yaşamın olumlu bir örneği oldu” diyen ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu şu açıklamalara yer verdi:

“ABD, 19 Mayıs 1992'de bölgedeki ilk seçimlerin 30. yıldönümü vesilesiyle Kürdistan Bölgesi halkını tebrik ediyor. Geçtiğimiz 30 yıl boyunca Kürdistan Bölgesi, bölge genelinde hoşgörü ve barış içinde birlikte yaşamın olumlu bir örneği oldu."

Kürdistan ile işbirliği mesajı verilen açıklamada, “Kürdistan Bölgesi halkı ve hükümetiyle olan önemli ortaklığımızdan ve demokrasiyi, insan haklarını, ekonomik kalkınmayı ve hukukun üstünlüğünü ilerleten siyasi ve ekonomik reformlar konusundaki işbirliğimizden gurur duyuyoruz. ABD, federal Irak çerçevesinden Kürdistan Bölgesi ile bölgenin güvenliğini, refahını ve direncini güçlendirecek sürekli işbirliğini sabırsızlıkla bekliyor" denildi.