image

PeyamaKurd - Almanya'da düzenlenen 59’uncu Münih Güvenlik Konferansı kapsamında temaslarına devam eden Başkan Neçirvan Barzani, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Irak heyetinin son olarak Washington'a yaptığı ziyaret ve ABD'li yetkililerle yaptığı görüşmeler, ABD'nin Irak ve Kürdistan Bölgesi ile aralarında imzalanan stratejik çerçeve anlaşmasına dayalı ilişkilerinin gelişimi ve Irak'taki durum hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Ülkesinin Irak ve Kürdistan Bölgesi ile olan ilişkilerine değer verdiğini yineleyen Blinken, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişki ve istikrarın önemine dikkat çekerek bu anlamda karşılıklı sorunların çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

Irak ve Kürdistan Bölgesi'ndeki durum hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Neçirvan Barzani de ABD'nin Irak ve Kürdistan Bölgesi'ne karşı karşıya kaldıkları zorluklarla yüzleşmeleri için verdiği desteğin önemine değindi.

Görüşmede ayrıca bölgedeki gelişmeler ele alındı.

Görüşmenin ardından Twitter hesabından bir açıklama yapan Neçirvan Barzani, Blinken ile Münih Güvenlik Konferansı marjında bir araya geldiği için mutlu olduğunu belirterek, “ABD - Irak/Kürdistan Bölgesi ortaklığını daha da güçlendirme taahhüdümüzü yineledik” ifadelerini kullandı.