image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de bulunan üst düzey ABD heyeti, Başkan Mesud Barzani ile yaptığı görüşmede, ABD’nin Kürdistan Bölgesi ve diğer müttefiklerle var olan ortaklığa bağlı kalacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Danışmanı Bakanlık Danışmanı Derek Chollet, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk, Dışişleri Bakan Yardımcısı Joey Hood ve Savunma Bakan Yardımcısı Dana Stroll’den oluşan üst düzey ABD heyeti, Başkan Mesud Barzani tarafından kabul edildi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari, KDP Sözcüsü Mahmud Muhammed ve Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizeyi’nin de yer aldığı görüşmede, ABD heyeti, Başkan Joe Biden’ın yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Savunma Bakanı Austin’in özel selamlarını Başkan Mesud Barzani’ye iletti.

"Kürdistan Bölgesi ve diğer müttefiklerle ortaklığa bağlı kalacağız"

Orta Doğu turuna çıklan ABD delegasyonu, geçtiğimiz yıllarda ABD ile Kürdistan Bölgesi arasındaki işbirliğinden memnuniyet duyduklarını kaydederek, yeni ABD yönetiminin Irak ve bölge sorunlarını çok iyi bildiğini dile getirdi.

ABD delgasyonu görüşmede, ABD’nin Kürdistan Bölgesi ve diğer müttefiklerle var olan ortaklığa bağlı kalacağına dikkat çekti.

Görüşmede, 1990’lı yılların başından itibaren ABD’nin Kürdistan halkı için güvenli bölge oluşturulmasındaki büyük rolünden ötürü teşekkür eden Başkan Mesud Barzani, IŞİD’le mücadelede ABD’nin Kürdistan Bölgesi ve Irak’a verdiği destekten ötürü de teşekkür etti.

Erbil-Bağdat ilişkileri ile IŞİD tehdidi ele alındı

Yapılan görüşmede, bölgesel gelişmelerin yanı sıra Irak’taki siyasi süreç, erken genel seçimler, Irak’taki siyasi sürecin önündeki engeller, Erbil-Bağdat ilişkileri ve Irak’ın istikrarı konuları ile ŞİD’le mücadele masaya yatırıldı.

Ayrıca terör örgütü IŞİD’in Irak’taki saldırılarının devam ettiğini kaydeden Başkan Barzani, bunun nedeninin IŞİD’i ortaya getiren nedenlerin hâlen çözüme kavuşmamış olması olduğunu dile getirdi.