image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'ndeki saldırılarla ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, bu yılın sonunda Peşmerge güçleriyle birlikte IŞİD’e karşı bir operasyon başlatacaklarını ifade etti.

El Hurra’da yer alan habere göre, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, terör örgütü IŞİD’e karşı yıl sonunda bir operasyon gerçekleştireceklerini ve operasyonun ardından ABD’nin Irak’taki rolünün başka bir aşamaya geçeceğini dile getirdi.

Erbil'deki İHA saldırısına tepki!

Matthew Tueller, yıl sonunda ABD askerlerinin Irak’tan çekilmesinin ardından İran’ın boşlukları doldurma çabasında olduğunu belirterek, İran’ın destekleyen tüm oluşumların ABD karşıtı olduğunu ve Biden’ın daha önce Irak’ın güvenliğinin Orta Doğu’nun güvenliği olduğunu vurguladığını kaydetti.

Ayrıca Tueller, Peşmerge ve Irak ordusuyla birlikte IŞİD’e karşı operasyon gerçekleştireceklerini ve IŞİD’in geri dönmemesini garanti altına alacaklarını dile getirerek, Erbil Uluslararası Havalimanı’na yönelik İHA saldırısını da tepki göstererek kınadı.

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Tueller açıklamasının devamında, Irak’ın komşularının IŞİD’i aktif hale getirmeye çalıştığına da dikkat çekti.