image

Referandum bize çok zarar verdi diyen Ali Bapir Referandumdan önce, “Bugün Kürt milletinin kendi doğal hakkı olan iradesini ortaya konması açısından tarihi bir gün! Bu var olma iradesinin yanı sıra, kendi ülke ve vatanında özgürce yaşamaktır. Herkes coşkuyla sandıklara gitsin” demişti.

PeyamaKurd - Kürdistan İslami Topluluk (Komel) Partisi, dün Erbil’de Irak Parelamento Seçimleri'ne katılacak adaylarını tanıtarak, propaganda sürecini başlattı.

Komel partisi lideri Ali Bapir, Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleştirilen referandumu eleştirerdi.

Ali Bapir'in açıklamaralı şöyle:

Bakın yaptığımız sakat referandum bize nasıl zarar verdi, nasıl kötü sonuçlar doğurdu.

Demek ki burasıyla Bağdat birbirinden koparılan iki şey değildir. Burada güçlü olursak, Bağdat’ta iyi bir rol üstlenebilir ve haklarımızı elde edebiliriz.

Irak Parlamento Seçimleri’ne Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu), Komel ile bir koalisyon kurmaya çalıştı.

Ancak Komel bunu reddetti.

Adaylardan Selim Şuşkeyi'de, Komel’in aldığı slogan Irak Anayası kapsamındadır. Anayasada Kürdistan Bölgesi’nin payı belirlenmiştir. Slogan olarak kabul ettiğimiz her şey anayasal olduğu için elde etmek çok zor değil diye belirtti.

Komel, Irak Parlamento Seçimleri’ne 20’si Kürdistan Bölgesi’nden toplam 24 adayla giriyor.

Ali Bapir, 25 Eylül 2017’de gerçekleştirilen referanduma destek verip, “Bugün Kürt milletinin kendi doğal hakkı olan iradesini ortaya konması açısından tarihi bir gün! Bu var olma iradesinin yanı sıra, kendi ülke ve vatanında özgürce yaşamaktır. Herkes coşkuyla sandıklara gitsin” demişti.