image

PeyamaKurd - 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekili seçimlerinde Saadet Partisinden aday olacağına ilişkin açıklamada bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, İstanbul 3'üncü bölgeden aday olacağı ve HDP'den istifa edeceğiNİ açıkladı.

Saadet Partisinden aday olacağını açıklayan Milletvekili Altan Tan'ın Yarın HDP'den istifa etmesi bekleniyor. Altan Tan, HDP'de 24'üncü dönemde milletvekili olarak meclise girmişti, bugün Saadet Partisinden İstanbul Milletvekili adayı olacağını duyurdu.

HDP'den başvurusu olmadığını açıklayan Tan, SP'de siyaset yapmak için birkaç kez Genel Başkan Temel Karamollaoğlu ile görüşmüştü. Yapılan görüşmeler sonrası Tan'ın, SP'den İstanbul 3'üncü bölge 1'inci sıradan milletvekili adayı olacağı öğrenildi. Halen HDP Diyarbakır milletvekili olan Altan Tan'ın yarın HDP'den istifa edeceği öğrenildi.

HDP'yi 'marjinal sol'un etkisinde olmakla suçlayan Altan Tan, Kürdistan'daki ulusal bir televizyona verdiği demeçte HDP'den aday olmayacağını açıklayarak, "HDP'nin 7 Haziran'dan sonraki süreci çok kötü götürdüğüne inanıyorum. Bir de 'marjinal sol'un Kürt siyasal hareketinde bu kadar etkili olmasını yanlış görüyorum. HDP ile HÜDA PAR ittifakı keşke olsaydı. Türkiye'deki siyasi partiler HDP'ye sakıncalı muamelesi yaptılar, ittifaka almadılar. HDP de HÜDA PAR'a sakıncalı muamelesi yaptı. Aynı mantıkla HDP de onu dışladı. Keşke Kürt siyasal partilerinin bir ittifakı olabilseydi. Yani Kürt hassasiyeti olan siyasi partilerin bir ittifakı olsaydı ama HDP'deki sol marjinal gruplar buna izin vermedi" ifadesini kullanmıştı.