image

PeyamaKurd - Saadet Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu yaptığı bir açıklamada Altan Tan'ın kendi listelerinden seçime girebileceğini açıklamasının ardından gözler, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’a çevrildi.

Konuyla ilgili Saadet Partisi’nden kendisine teklif geldiğini doğrulayan Milletvekili Altan Tan, gelen teklifi değerlendireceğini dile getirdi. Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyan SP’nin lideri Karamollaoğlu, Türkiye’deki bir gazeteye yaptığı açıklamada, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ı kendi listesinden seçime girebileceğini açıklamıştı.

Diyarbakır'da seçim sürecinin başlamasıyla birlikte kurulan 'Kürdistani Seçim İttifakı'nda HÜDA PAR ile birlikte HDP'nin de yer almamasını eleştiren Tan, partinin ‘Marjinal Sol'la işbirliği yapmayı tercih ettiğini söyledi.

İttifak konusunda HÜDA- Par’ı eleştiren Milletvekili Tan, "HÜDA Par’a da kapıyı kapattı, Kürt ittifakına da kapıyı kapattı. Bu kendi tercihleridir ama doğru olmadı" ifadesini kullandı.

Saadet Partisi'nden aday gösterileceği iddialarına ilişkin konuşan Tan, "Saadet Partisi dindar, muhafazakâr Kürtlerin bazılarına adaylık teklifinde bulundu. Bana da adaylık teklifinde bulundular. Bu teklifi değerlendiriyoruz. Ama daha son nokta konulmuş değil. Diğer arkadaşlarımızla birlikte bunu değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.