image

PeyamaKurd- ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Minbic görüşmelerine ilişkin değerlendirmede bulunan Moskova Devlet Dışişleri Üniversitesi (MGIMO) araştırma görevlisi ve Şarkiyat uzmanı Yuriy Zinin, Kürtlerin talihsizliğinin, aralarında birlik olmamasından kaynaklandığını söyledi.

Birlik yok, bu talihsizlik

Sputnik’e konuşan Zinin, “Amerikalıların kendi hedefleri var, çıkarları bakımından ABD'ye yakın olan bir müttefik güce sahip olmak istiyorlar ve bu durum her zaman Türkiye'nin çıkarlarıyla örtüşmüyor. Kürtlere gelince, Kürt hareketinde birlik yok. Bu belli ölçüde bir talihsizlik" dedi.

Zinin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürtler onlarca yıldır çok çeşitli dış güçlerden destek almaya çalışıyor. Durumları anlaşılır türden. Doğrudan dış dünya ile irtibata geçecekleri dış sınırları yok. Bu nedenle çeşitli tarafların arasındaki her türlü anlaşmazlığı kullanıyorlar. Görüldüğü üzere Türkiye ile ABD arasında belli bir takım farklılıklar, yaklaşımlar oluşuyor. Amerikalılar, Kürtleri uzaktan yaslanabilecekleri belli bir güç olarak görüyor. 

ABD, kendi çıkarını gözetiyor”

ABD'liler her zamanki gibi davranıyorlar, kendi çıkarları doğrultusunda belli milliyetleri destekliyorlar. Kürtler, ABD ile Türkiye arasındaki çelişki anını, bu durumda daha kazançlı çıkmaya çalışmak için kullanıyorlar. Buradaki durum muhtemelen Kürtlerin kendilerini ortak birleşik bir güç olarak temsil edebilecek birlik biçimini bulana kadar çok anlaşılmaz olarak kalmaya devam edecek. Ve o zaman hiçbir ülke, kendi çıkarları doğrultusunda onlara yaklaşamazdı.”