image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Emlak Kayıt Genel Müdürlüğü, “Erbil’de Arap vatandaşlara 680 bin evin tapulandı” iddiaları hakkında açıklama yaptı.

Kürdistan Bölgesi Emlak Kayıt Genel Müdürü Lokman Omer, Kiracı Hakları Derneği tarafından öne sürülen iddiayı yalanladı.

K24’e konuşan Omer, “Bu rakam doğru değil. Her evde 3 kişi bile oturuyor olsa bu, Erbil’de Arap nüfusunun Kürtlerden fazla olduğu anlamına gelir. Bu yüzden verilen rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Ancak yasal olarak Irak vatandaşı olan herkes ev alıp kendi adına tapulayabilir” dedi.

Irak Anayasası’nda mülk edinebilecek kişilerin hangi ulustan olması gerektiğini değil, Irak vatandaşı olması gerektiğinin yazıldığını kaydeden Omer, “Herkesin emlak alım satımı yapma hakkı var. Yani bir Kürt Bağdat’tan ev alabileceği gibi bir Arap da Erbil ve Süleymaniye’den ev alabilir” ifadesini kullandı.

“Vatandaşlar hizmet eksikliğinden dolayı Irak’tan Kürdistan’a geliyor!”

Konuyla ilgili açıklama yapan Mustafa Tikriti isimli Erbil sakini, “Her yıl Irak şehirlerinden vatandaşlar hizmet eksikliği ve istikrarsızlık nedeniyle göç ederek Kürdistan Bölgesi şehirlerine geliyorlar” diye konuştu.

Erbil’deki bir emlak ofisi sahibi ise, “Arap vatandaşlar daha çok kiralık ev arıyor. Kürdistan Bölgesi’ne geçici olarak geliyorlar, sonra dönüyorlar” diye belirtti.

Kiracı Hakları Derneği daha önce yaptığı açıklamada, Erbil’de Arap vatandaşlara 680 bin evin tapulandığını öne sürmüştü.