image

PeyamaKurd- Kürdistan Demokrat Partisinden üst düzey bir yetkili Kürdistan Bölgesel Hükümeti ile Irak Hükümeti arasında yapılan anlaşmada 16 Ekim ihanetçilerinin dikkate alınmadığın söyledi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanlık Konseyi Üyesi Ali Avni BasNews'e yaptığı açıklamada, aklıselim düşünemeyen bir grup tarafından yapılan ihanet, Kürtlere karşı büyük bir zülüm ve amaçları uğruna verdikleri çabanın önüne geçmektir dedi.

Ali Avni konuşmasında, "Irak hükümeti işgalci güçlere karşı direnen Kürdistani cephenin taleplerini peyderpey de olsa yerine getirmek durumundadır". 

16 Ekim ihanetini 1966 yılı ihanetiyle karşılaştıran Avni, 11 Mart anlaşması sırasında o dönemki Irak Hükümeti ihanetçilere hiç kulak asmadan, üst düzey yetkilileri Haci Omeran'a gelerek Devrim Önderliğiyle 11 Mart anlaşmasını imzaladılar dedi.

Kürdistan Demokrat Partisi Başkanlık Konseyi Üyesi Ali Avni, geçmişte olduğu gibi, bu süreçte de Hewler ve Bağdat arasında yapılan anlaşmada 16 Ekim ihanetçilerinin dikkate alınmadığını söyledi.

Avni'ye göre, Kürdistan'ın mevcut durumu 16 Ekim ihanetçilerinin yargılamaya elverişli olmadığı için bunlar yargılanamadı, aslında hepsinin yeri Kürdistan’ın  zındanları olmalıydı.  

Lahur, Aras Cengi ve Pavel Talabani'nin parti içerisinde konumları nedir ki bir halkın kaderiyle bu kadar oynayabiliyorlar?  Başkanlık Konseyi Üyesi Ali Awni devamla; adı geçenlerin kendi partilerini de zor durumda bıraktıklarını söyledi.