image

PeyamaKurd- ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi (Atlantic Council), sitesinde yer alan haberde, Irak Petrol Bakanlığı’nın, Rosneft’ten bu ay içinde Bağdat’a bir heyet göndermesini istediği belirtildi.

“Rosneft’ten bir heyetin, Kürdistan Bölgesi ile imzalanan petrol anlaşmasını görüşmek üzere Bağdat’a davet edilmesinin nedeni, Erbil’in Kerkük petrolünü Ceyhan Limanı üzerinden ihracını tekrar görüşmektir. Nitekim ihracatın yüzde 60’lık payı firmaya aittir.”

Irak Petrol Bakanı Cebbar Luaybi, Kürdistan Bölgesi ile Irak arasında yaşanan petrol sorununu görüşmek üzere bu yılın Mart ayında Erbil ile Moskova’yı ziyaret edeceği açıklandı.

Cebbar Luaybi, Kerkük petrolünün ihracatına yönelik Rosneft ve BP ile anlaşmak istediklerini ancak bu konuda Rosneft’in öncelikle girişimde bulunması gerektiğini belirtmişti.

Erbil, petrol gelirlerinin nasıl paylaşılacağı konusunda Bağdat ile yıllardır süren uzlaşmazlığın ardından 25 Eylül'de bağımsızlık referandumuna gideceğini açıklamıştı.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Rus enerji şirketi Rosneft’le geçen yılın Haziran ayında “stratejik işbirliğini genişletme” konusunda 20 yıllık bir anlaşma imzalanmıştı.

Boru hattının yılda 30 milyar metreküp kapasiteye sahip olması öngörülüyor.

Rosneft anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, anlaşmaya varılan 5 bloğun keşfinde başarıya ulaşılması durumunda ticari üretime 2021 yılında başlayacağını açıklamıştı. 5 blokta 670 milyon varillik petrol bulunuyor.

Firma, anlaşma doğrultusunda Erbil’e 200 milyon dolar ödeme yapacağını belirterek, bloklardan keşif aşamasında çıkarılacak petrol ile 200 milyon dolarlık gelir elde edilebileceğini duyurmuştu.

 Rosneft CEO'su Igor Ivanovich Sechin,“Rosneft, Kürdistan Bölgesi ile neden anlaşma imzalayamaz? Nitekim Chevron, ExxonMobil ve Total gibi uluslararası firmaların çoğu Kürdistan Bölgesi’nde çalışmalarını sürdürüyor” demişti.

 

Rudaw