image

PeyamaKurd - Irak Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Irak Kültür Bakanı Hasan Nazım, Kürdistan Bölgesi ile Irak’taki göçmen kamplarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamaya göre gelecek yılın başından itibaren Kürdistan Bölgesi ile Irak’taki tüm göçmen kampları koordineli bir şekilde kapatılacak ve göçmenlerin evlerine dönmesi sağlanacak.

Hasan Nazım, göçmen kamplarının Irak genelinde kapatılacağına vurgu yaparak, “Önümüzdeki yılın başında Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile koordineli bir şekilde göçmen kampları kapatılacak. Önümüzdeki haftalar içesinde Irak genelinde göçmen kampı kalmayacak” dedi.

“Bir ay içerisinde 25 bin göçmen evlerine dönecek”

Nazım, belirli bölgelerdeki kampların kapatılacağına ilişkin açıklamasında, bir ay içerisinde 25 bin göçmenin evlerine döneceğini belirterek, göçmenlerin evlerine güvenli bir şekilde dönmesi Göç ve Göçmenler Bakanlığı ve güvenlik kurumlarının işbirliği ile sağlanacağını ifade etti.

Ayrıca Nazım, “Önümüzdeki hafta Selahaddin Vilayeti’ndeki 3 göçmen kampı kapatılacak ve göçmen krizi son bulacak. Şuan Ninowa, Kerkük Diyala ve Enbar’da 6 göçmen kampı bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“Kürdistan hükümeti ile koordinasyon içerisinde çalışma yürütülecek”

Önümüzdeki haftalar içersinde Diyala, Selahadin ve Kerkük’teki kampların da boşaltılacağını dile getiren Nazım, yılın başında Kürdistan Bölgesi’ndeki kampların boşaltılmasına ilişkin Kürdistan hükümeti ile koordinasyon içerisinde çalışma yürüteceklerini belirtti.

Irak ve Kürdistan Bölgesi genelinde resmi olmayan sonuçlara göre 5 milyon 500 bin göçmen bulunuyor.

Bunlarda çoğu Arap göçmen terör örgütü IŞİD saldırılarından kaçarak Kürdistan Bölgesi’ne yerleşti.