image

PeyamaKurd - Başbakan Mesrur Barzani başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısında, Irak federal hükümetiyle terörle mücadele, bütçe ve mali denetim konularında ilişki ve koordinasyonu ilerletme kararı alındı.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında toplandı.

Bakanlar Kurulu'nun gerçekleştirdiği toplantıda, Irak federal hükümetiyle terörle mücadele, bütçe ve mali denetim konularında ilişki ve koordinasyonu ilerletme kararı alındı.

Tüm Peşmergelerin bakanlık bünyesinde yer alması vurgusu!

Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail ve İçişleri Bakanı Reber Ahmed, toplantının ilk oturumunda Erbil ve Bağdat hükümetleri arasına ortak güç kurulması ve Peşmerge’nin ihtiyaçlarının karşılanması için işbirliği adımlarıyla ilgili bir sunum yaparken, terör örgütü IŞİD’e karşı birlikte mücadele planıyla ilgili detaylar masaya yatırıldı.

Bakan Şoreş İsmail'in Peşmerge Bakanlığı bünyesine giren Peşmerge birliklerine değindiği toplantıda Bakanlar Kurulu, tüm Peşmerge güçlerinin bakanlık bünyesinde yer alması ve Erbil-Bağdat hükümetleri arasında güvenlik konusundaki işbirliğinin artırılmasının önemine dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı'ndan salgınla ilgili uyarı!

Sağlık Bakanı ayrıca toplantıda Kovid-19 salgınıyla mücadelede gelinen son aşamaya ilişkin Bakanlar Kurulu’nu bilgilendirdi.

Salgınla mücadelede alınan tedbir kararlarının uygulanmasının önemine vurgu yapılan toplantıda, maske kullanımının önemine değinildi.

Toplantıda, Kürdistan Bölgesi Mali Denetim Kurulu Başkanı Xalid Çawişli de bir sunum yaparken, bakanlıkların Mali Denetim Kurulu ile tam bir koordinasyon içerisinde çalışması gerektiği vurgulandı.