image

PeyamaKurd - Kürdistan’ın Bağdat’ta kurulacak hükümete katılmasının en önemli şartlarından birinin, Peşmerge Güçleri’nin Kürdistan İdaresi Dışında Kalan Kürt  Bölgeleri'ne dönmesi olduğunu açıklayan Peşmerge Bakanlığı, Peşmerge Güçleri’nin Kürdistani bölgelere dönüşüyle ilgili açıklamalara yer verdi.

Peşmerge Güçlerinin konusunda kritik açıklamalara yer veren Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebar Yawer, Kürdistan’ın Bağdat’ta kurulacak hükümete katılmasının en önemli şartlarından birinin, Peşmerge Güçleri’nin Kürdistan İdaresi Dışında Kalan Kürt Bölgeleri'ne dönmesi olduğunu ifade etti.

Peşmergeler, Kürdistani bölgelere dönsün

Kürdistan’da ulusal bir kanala konuşan Cebar Yawer, hükümet kurma çalışmalarında görüşmeler yapmak için Bağdat’ta bulunan heyetin en önemli şartlarından birinin Peşmerge Güçleri’nin Kürdistani bölgelere dönmesi olduğunu dile getirdi.

Peşmergelerin dönüşü noktasında Kürdistani bölgelerde, 16 Ekim olaylarından önceki şartlara dönülmesi gerektiğini belirten Cebar Yawer, “Bağdat’taki Kürdistan heyeti, Kürtler’in Irak’ta oluşturulacak federal hükümete katılmasının en önemli şartı; Peşmerge Güçleri’nin 16 Ekim’den önceki şartlarda Kürdistan idaresi dışından kalan Kürdistani bölgelere dönmesidir” şeklinde konuştu.

Bölgede durumun normalleşmesi gerektiğinin altını çizen Yawer şu ifadelere yer verdi, “İlk önce huzur ve güvenlik sağlanmalı. 16 Ekim’den önceki şartlara dönülmelidir. Bu bölgeler, Peşmerge Güçleri ve Iraklı güçlerce ortak bir şekilde savunulmalı.”

Peşmergeye destekler devam ediyor

Peşmerge Güçleri ile IŞİD’e karşı Uluslararası Koalisyon güçleri arasındaki ilişkilere de değinen Yawer, “İlişkilerde herhangi bir değişiklik sözkonusu değil. Aynen devam ediyor. İki haftada bir yapılan toplantılar da sürüyor. Peşmergenin eğitilmesinin bu yılki programı oluşturulmuş durumda. Ayrıca destek de devam ediyor” dedi.

16 Ekim sonrası yapılan genel seçimlerle beraber bölgede yaşayan Kürtler, Kerkük’te durumun normalleştirilmesini ve 16 Ekim öncesi şartlara dönülmesini istiyor.

Anayasa’daki 140. madde

Irak'ta ABD'nin gözetiminde hazırlanan 2005 Anayasası’nda, Güney Kürdistan’da "tartışmalı bölgeler"in statüsünün belirlenmesiyle ilgili yol haritası çizildi.

Anayasanın 140’ıncı maddesine göre, sözkonusu bölgelerde 2007 sonuna kadar önce nüfus sayımı, ardından referandum yapılması kararlaştırıldı.

Ancak madde, Bağdat’ın tavrından ötürü bugüne kadar uygulanamadı.

Anayasada referandum için belirlenen tarihin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen bu konuda herhangi bir ciddi adım atılmadı.