image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani, seçimlerin yaklaşmasıyla gündeme gelen “Kota Sistemi” tartışmalarına yönelik “Bileşenler Kürdistan toplumunun değerli ve önemli bir parçasıdır, hakları hiçbir siyasi ve haksız çıkarlarla karıştırılmamalıdır” dedi. 

Kürdistan Bölgesi’nde 25 Şubat’ta yapılacak parlamento seçimlerinin yaklaşmasıyla bileşenlerin temsiliyet hakkını garanti altına alan “Kota Sistemi” hakkında tartışmalar sürdürülüyor.

 Kürdistan Yurtseverler Birliği, Irak Federal Mahkemesi’ne başvuruda bulunarak seçimlerdeki “Kota Sistemi”nin kaldırılmasını talep etmişti.

Bileşenleri ilgilendiren “Kota Sistemi”ne ilişkin açıklama yapan Başkan Mesud Barzani, “Bileşenlerin kendi haklarını ilgilendiren hayati konular hakkında karar vermeli ve belirli hiçbir çerçeve ve kalıba sokulmamalıdırlar” sözlerini dile getirdi.

Konuya yönelik Başkan Barzani’nin ofisinden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi :

"Kürdistan Bölgesi'ndeki seçimlerde sandalye dağılım mekanizması, bileşenlerin sandalyeleri ve hakları ile seçimlere nasıl katılım sağlanacağı yönünde bazı girişimler konusunda Başkan Barzani’nin görüşü şu şekildedir; Bileşenlerin kendi haklarını ilgilendiren hayati konular hakkında karar vermeli ve belirli hiçbir çerçeve ve kalıba sokulmamalıdırlar. Bileşenler Kürdistan toplumunun değerli ve önemli bir parçasıdır, onların hakları hiçbir siyasi ve haksız çıkarlarla karıştırılmamalıdır.

Kürdistan Parlamentosu’ndaki 111 sandalyeden 11’i bileşenlerin temsiliyeti için garantilenmiş. Söz konusu 11 sandalyeden 5’i de Türkmenlere, 5 Hristiyanlara 1 sandalye de Ermenilere ayrılmış."