image

PeyamaKurd - Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, İngiltere’nin Birleşmiş Miletler (BM) İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve İngiltere Başbakanının Cinsel Şiddetle Mücadele Özel Temsilcisi Lord Ahmad ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Erbil’de Başbakan Neçirvan Barzani tarafından kabul edilen İngiltere’nin BM’den Sorumlu Devlet Bakanı Lord Ahmad, Kürdistan’da bireysel hak ve özgürlüklere verilen değerin çok kıymetli olduğunu belirtti.

İngiltere’nin din ve ırk ayrımı yapılmaksızın bireysel hak ve özgürlüklerin gelişimi konusunda Kürdistan hükümetini desteklediğini kaydeden Ahmad, Kürdistan yönetimin bu konudaki adımlarını övgüye layık olduğunu, özellikle savaşın yaşandığı bölgelerde Erbil yönetiminin tutumunun değerli olduğunu belirtti.

Başbakan Neçirvan Barzani, İngiltere hükümetinin bireysel hak ve özgürlüklerin gelişimi noktasında Kürdistan’a verdiği destekten memnuniyet duyduklarının altını çizerek, Kürdistan’ın birey hukukuna değer verdiğini ve bu bakış açısını sürdüreceğini açıkladı.

Görüşmede, şiddetle mücadele, Kürdistan’daki sığınmacıların durumu ve terörle mücadele konuları da ele alındı.