image

PeyamaKurd-İran’ın Keyhan gazetesi geçtiğimiz günlerde, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin yaptığı telefon görüşmesi için, “ABD Barzani'ye Kasım Süleymani suikastine verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti” haberini yapmıştı.

Konuya dair bir açıklama yayınlayan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani'nin ofisi, İran'ın Keyhan gazetesinin yayınladığı haberi reddetti.

Açıklamada, Keyhan gazetesinin haberinin doğru olmadığı ve maalesef bazı basın – yayın organlarının da bu haberi doğruymuş gibi paylaştıkları belirtildi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani'nin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yla yaptığı telefon görüşmesinde Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere ilişkin kaygıların dile getirildiği, bu nedenle bir an önce huzur ortamına dönülmesi dileklerinin belirtildiği, Keyhan gazetesinin yayınladığı haberdeki konuların görüşülmediği, sadece ABD ile Kürdistan Bölgesi ilişkilerinin gündeme geldiği aktarıldı.

Kürdistan Bölgesi Başbakanlığı ofisi, Keyhan gazetesinin yöneticilerine seslenerek, yayınlanan bu asılsız haberin tekzip edilmesi çağrısında bulundu.