image

PeyamaKurd- Başbakan Mesrur Barzani, İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Mark Bryson-Richardson ve beraberinde bulunan heyeti kabul etti. Görüşmede, Kürdistan ve Federal Hükümet arasındaki sorunların çözümüne dair, değerlendirmelerin yapıldığı bildirildi.

Erbil Başkonsolosu David Hunt’ın da hazır bulunduğu görüşmede, Irak’taki son gelişmeler ve Kürdistan Bölgesi ile İngiltere’nin ilişkilerinin konuşulduğu aktarıldı.

“Bölgenin haklarına saygı duyulmalı”

Yapılan görüşmede Mesrur Barzani’nin, “Kürdistan Bölgesi anayasal çerçevede yükümlülüklerini yerine getirmiştir. Federal hükümetin de Bölge’nin anayasal haklarına saygı göstermesi ve federal bir bölge olarak Kürdistan Bölgesi’ne muamelede bulunması gerekir.” dediği kaydedildi.

Başbakan, Kürdistan Bölgesi’nin her zaman müzakere yoluyla anlaşmaya varma hazır olduğunu ve bu anlaşmada Kürdistan Bölgesi’nin hakları ile Irak vatandaşlarının çıkarlarının korunması gerektiğini vurguladı.

Başta petrol ve gaz konusu olmak üzere, yapılan görüşmede Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasındaki sorunların anayasal çerçevede çözülmesinin önemine dikkat çekildi