image

PeyamaKurd - Kürdistan’ın başkenti Erbil’de Başbakan Neçirvan Barzani, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ve beraberindeki heyetle görüştü. Görüşmeye dair Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Barzani’nin bugün Erbil’de Anne Hidalgo ve beraberindeki heyet ile bir araya geldiği ifade edildi.

Başbakan Barzani, Fransa ve uluslararası topluma terör örgütü IŞİD’e karşı savaşta Kürdistan Bölgesi’ne verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. IŞİD’in verilen destekler sayesinde yenilgiye uğratıldığını belirten Başbakan Barzani, IŞİD’in fikri olarak ortadan kaldırılmasının yeni dönemin gerekliliği olduğunu dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a 16 Ekim olaylarından sonra Kürdistan’a verdiği siyasi destekten dolayı teşekkür eden Başbakan Barzani, “Bu destek Kürdistan’a siyasi kapıları açtı ve buda Irak ile bazı sorunların çözülmesi için müzakere kapısının açılmasına vesile oldu” ifadesini kullandı.

Öte yandan Anne Hidalgo ise yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi ziyaretinden memnuniyet duyduğunu kaydederek, Erbil ve Kürdistan’ın diğer kentleriyle ilişkilerini geliştirmek istediklerini belirtti.