image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi Hükümet Başkanı Mesrur Barzani, Erbil’de iki akademisyenin öldürülmesi üzerine, yazılı bir açıklama yaptı.

Başbakan Barzani, yaptığı yazılı açıklamada durumdan duyduğu üzüntüyü ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Dr. Kawan İsmail ve Dr. İdris Hemexan’ın şehit edilmesinden büyük üzüntü duyuyorum” diyen Başbakan, “Bu iki saygın hocayı kaybetmek acı bir felakettir. Ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum. Yüce Allah onları cennetiyle mükafatlandırsın.”

Başbakan Mesrur Barzani, İçişleri Bakanlığı ile güvenlik kurumlarının kısa sürede katil zanlısını yakalamayı başardığını söyleyerek:

“İçişleri Bakanlığı ve güvenlik kurumları, ruhsatsız silahların kullanımının son bulması için her türlü önlemi almalı, hangi mevkide olursa olsun, suçlularla mücadele etmelidir.” ifadelerini kullandı.

Akademisyenleri öldüren zanlı, yakalandı!

Erbil Asayişi'nden aktarılan bilgilere göre,  iki akademisyeni öldüren ve bir üniversite personelini yaralayan zanlının yakalandığını duyuruldu.

2 akademisyeni öldürdü, bir personeli yaraladı!

Olay ile ilgili edinilen bilgilere göre, zanlı daha önce Dekan Dr. Kawan İsmail’i birçok kez tehdit etmiş, bugün sabah saatlerinde saldırıda bulunmuştu. Dr. Kawan İsmail ile birlikte fakültenin danışma bölümünde çalışan bir personele de mermilerin isabet ettiği, kaydedilen bilgiler arasında yer aldı.

Zanlının Soran Üniversitesi’nde sorun yaşadığı kadın öğretim üyesini öldürmek için evine de gittiği ve burada kadın öğretim görevlisini bulamayınca eşi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İdris Hemexan’ı öldürdüğü bildirilmişti.