image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, 122’nci Asuri Doğu Kilisesi Patriği olarak göreve başlayan III. Mar Awa ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

III. Mar Awa’yı 122’nci Asuri Doğu Kilisesi Patriği olarak göreve başlamasından ötürü tebrik eden Başbakan Mesrur Barzani, başarı dileklerini iletti.

Mesrur Barzani görüşme kapsamında, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin farklı bileşenler arasında barışçıl birlikte yaşam kültürünün gelişmesine bağlılığını vurguladı.

Görüşmede III. Mar Awa ise, Başbakan’a teşekkür ederek, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin din özgürlüğü ve Kürdistan’daki tüm bileşenlerin haklarının korunmasına desteğine övgüde bulundu.

Bugün, Başkent Erbil’de Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin de katılımıyla 122’nci Asuri Doğu Kilisesi Patriği III. Mar Awa’nın yeni görevi için tören düzenlendi.

Ankawa semtinde düzenlenen törene, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, bazı bakanlar, Erbil Valisi Umed Xoşnaw ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Patriklik, Asuriler arasında en yüksek dini merci olarak kabul ediliyor ve Katolik inancında Papalık kurumuna denk geliyor.