image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, AB ülkeleri temsilcileriyle yaptığı görüşmede, Irak bütçe yasasının kabul edilmesinin, sorunların çözümü için bir başlangıç olmasını dilediğini dile getirdi.

Toplantıda Kürdistan Bölgesi’nin durumu, Irak’la ilişkiler ve Kürdistan Bölgesi’nin AB ülkeleriyle ilişkilerinin geliştirilmesi gibi konular masaya ele alındı.

Kürdistan Bölgesi’nin bütçe yasasının uygulanmasına bağlılığını tekrarlayan Başbakan Barzani, buna karşılık federal hükümetin de Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarını göndermesi gerektiğini vurguladı. Başbakan, merkezi hükümetin Kürdistan Bölgesi’ne maaş ödemesinde bulunmadığını dile getirdi.

Başbakan Mesrur Barzani, bütçe yasasının kabul edilmesinin, başta 140’ıncı Madde’nin uygulanması, Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerin durumunun normalleştirilmesi olmak üzere çözülmeyi bekleyen sorunlar için bir başlangıç olmasını umduğunu ifade etti.

Başbakan diğer yandan, gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi, kamu giderlerinde tasarruf ve şeffaflık için hükümetin attığı reform adımlarına dikkat çekti.