image

PeyamaKurd - Kürdistan Gazetesi'nin ilk baskısının 123 yıl dönümü ve Kürdistan Gazeteciler Birliği'nin kuruluş yıl dönümü vesilesiyle mesaj yayımlayan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Kürdistan’daki tüm gazeteci ve basın mensuplarının Kürt Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Kürt Gazeteciler Günü vesilesiyle mesaj yayımlayan Başbakan Mesrur Barzani, bugün Kürdistan Bölgesi’nde gazeteciliğin ileri götürülmesi için altın bir fırsat doğduğunu, yüzlerce medya kuruluşunun bulunduğunu ve özgür şartlarda çalışmalarını yürüttüğünü ifade etti.

"Kürdistanlı gazeteciler, medya etiğine bağlı kalmalı"

Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi'ndeki basın mensuplarına çağrıda bulunarak şu ifadelere yer verdi: 

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti de, medya özgürlüğü ve demokrasi ilkelerini sürdürmek için gururla çalışırken, her zaman gazetecilik adına uygun bir ortam sunmaya hevesli olmuştur.

Mevcut aşama, her zamankinden daha fazla gerçek ve profesyonel gazeteciliğe ihtiyaç duymaktadır.

Bu nedenle Kürdistanlı gazeteciler, yasalara ve profesyonel medya etiğine bağlı olarak gazeteciliğe saygı duymalı, çalışmalarını en iyi şekilde yapmalı, mesleklerinin sorumluluklarını yerine getirmeli ve mesajları da milli hedeflere hizmet etmelidir.

Bu yıldönümü vesilesiyle Kürdistan gazeteciliğine hizmet ve öncülük eden, Kürdistan halkının haklarını savunan öncü gazetecilerin çalışma ve mücadelesine saygı ile yaklaştığımızı yineliyoruz.”